Skontrolujte si štítnu žľazu : Všetko, čo k tomu potrebujete, je teplomer

31.03.2015 15:59

 Pred 50 rokmi Dr. Broda Barnes skúmal poruchy endokrinného systému a zvlášť sa zaoberal hypotyreózou, teda zníženou funkciou štítnej žľazy.

Publikoval niekoľko kníh, v ktorých tvrdil, že hypotyreóza je v spoločnosti vysoko poddiagnózovaným ochorením, zodpovedným za množstvo ďalších pridružených zdravotných problémov.

Odhadoval, že zníženou funkciou štítnej žľazy trpí až 40% populácie oproti oficiálnym štatistikám, ktoré udávajú len 5%.

Barnes preto vyvinul domáci diagnostický test, ktorý sa stal známym pod názvom „Barnesov test bazálnej teploty“. Je veľmi jednoduchý, rýchly a dokáže vypovedať o funkcii vašej štítnej žľazy.

Bernesov Test

Pred tým, než si večer ľahnete do postele, položte si vedľa seba na nočný stolík teplomer na meranie telesnej teploty. Ak používate ešte ten starý ortuťový, dobre ho odklepte, aby ukazoval 35˚C.

Keď sa ráno zobudíte, nevstávajte z postele, ale hneď si dajte teplomer pod pazuchu. Podržte ho tam 10 minút. Ak máte novší digitálny, tak dovtedy, kým nepípne.

Teplota, ktorú nameráte, sa nazýva „skorá ranná bazálna teplota“. Normálne by mala byť medzi 36.6 až 36.8˚C.

Poznámka: Buďte si ale vedomí toho, že infekčné choroby, ženy počas menštruácie a niektoré chronické zápalové ochorenia ako artritída môžu spôsobovať zvýšenie tejto bazálnej teploty.

Výsledok testu

1. Vaša štítna žľaza funguje normálne, ak je teplota medzi 36.6 až 36.8˚C.

2. Ak zistíte, že teplota je pod 36.6˚C, znamená to, že vaša štítna žľaza pracuje slabšie ako by mala, ide teda o hypotyreózu (zníženú funkciu štítnej žľazy).

Majte tiež na pamäti, že stavy ako depresia, nedostatok energie, únava, infekcie, chronické bolesti hlavy, problémy s pamäťou a koncentráciou či vypadávanie vlasov, sú všetko príznakmi zníženej činnosti štítnej žľazy.

3. Ak máte teplotu vyššiu ako 36.8˚C, potom buď vaša štítna žľaza pracuje príliš rýchlo (hypertyreóza) alebo máte v tele nejaký zápal.

Záver

Odporúča sa, aby ste tento test vykonali aspoň 3 dni po sebe, ak chcete presný výsledok.

V prípade, že zistíte odchýlku, či už nahor alebo nadol, konzultujte to so svojim lekárom. Ten vás môže poslať na špecifické biochemické testy krvi.

Pre správne fungovanie štítnej žľazy je potrebný hlavne dostatok jódu. Okrem neho sú však veľmi dôležité aj život bez stresu, selén, vitamín A, horčík a vitamíny skupiny B.

Zdroj: Broda Otto Barnes